Gospodarka

Urodzajne gleby i łagodny klimat sprawiły, że Francja od stuleci jest ważnym krajem rolniczym. Na północy uprawia się pszenicę, buraki cukrowe, warzywa i owoce (jabłka).

Bujne łąki na północnym zachodzie pozwoliły na rozwój hodowli bydła mlecznego i produkcje masła oraz serów. Znaczną powierzchnię zajmują winnice, a winiarstwo należy do ważniejszych działów gospodarki francuskiej. Na południu i południowym zachodzie ciągną się pola słoneczników i kukurydzy, sady owocowe w których rosną brzoskwinie, śliwki i wiśnie. Na wybrzeżu duże znaczenie ma rybołówstwo. Lasy, zajmujące około 25% powierzchni kraju, dostarczają drewna dla przemysłu drzewnego.

Głównymi bogactwami mineralnymi Francji są boksyty, z których produkuje się aluminium, rudy żelaza i węgiel kamienny na południowym zachodzie, między Bordeaux a Biarritz, występują złoża ropy naftowej. Górskie potoki, wodospady i wysokie stany wód w rzekach pozwoliły na rozwój hydroenergetyki. Francja ma najwięcej elektrowni jądrowych z krajów zachodniej Europy. Robi się próby z wykorzystaniem energii słonecznej i pływów morskich do produkcji energii elektrycznej. W Pirenejach, w miejscowości Odeillo, zbudowano wielką elektrownię słoneczną.

Obecnie w gospodarce Francji większą rolę niż rolnictwo odgrywa przemysł. W tutejszych fabrykach produkuje się chemikalia, tekstylia, odzież, samoloty, statki kosmiczne, sprzęt elektroniczny. Duża część produkcji przemysłowej jest przeznaczona na eksport. Około 50% zatrudnionych we Francji pracuje w usługach: obsłudze ruchu turystycznego, hotelarstwie, gastronomii, finansach, opiece zdrowotnej i szkolnictwie.

Elektrownia w Chinon
Rolnictwo: